Kapral Autor : lowell79 kategoria: SzczytyKapral - szczyt o wysokości 485 m n.p.m., w pobliżu szczytów: Główniak i Kamień. Wznosi się nad Ponikwią i Kozińcem przez wierzchołek przebiega żółty szlak. Swoją nazwę zawdzięcza okoliczności, że od początku XIX w. wojsko austriackie, stacjonujące w Wadowicach, w rejonie tego szczytu stale urządzało ćwiczenia wojskowe.Wysokość : 512.00 m n.p.m.

Nazwa nie tylko unikatowa, ale pamiątkowa. pochodzi z 1771 r. i związana jest z potyczką pomiędzy wojskami konfederatów barskich a rosyjskimi Suworowa. Dziś na tym małym, ledwie widocznym wzgórzu-cmentarzu, spoczywają prochy ponikiewskich, chobockich i kozińskich kaprali - uczestników wielu potyczek i bitew, konfederatów barskich, którzy polegli w czasie wychwytywania owych buntowników spod Lanckorony.

Od początku XIX w. wojsko austriackie, stacjonujące w Wadowicach, w rejonie tego szczytu stale urządzało ćwiczenia wojskowe, a 12 p.p. miał tam strzelnicę do ostrego strzelania. Nazwa ludowa, w Beskidach unikatowa.

Góra jest w całości przykryta lasem i posiada dość strome zbocza. Jedynym cywilizowanym sposobem dojścia jest leśna droga prowadząca z centrum Ponikwi. Innym sposobem jest zejście ze szlaku żółtego poniżej Żaru i przejście na przełaj w kierunku płd-zach.

źródło:

baca (http://www.beskidmaly.pl/pun/topic442.html)

podziękowania dla Stanisława Książek za korektę.